A lengyelek „jó változást”, nem pedig „jó forradalmat” akarnak – jelentette ki Andrzej Duda államfő egy szerdán megjelent lapinterjúban, amelyben kifejtette, hogy az általa ismertetett új bírósági törvénytervezetek és a kormánypárt korábbi törvényei közötti különbségek a fő bírói szerveknél végrehajtandó személycserék módjára vonatkoznak.
Csak a 65 éven felüli bírákat nyugdíjaznák
A Dziennik Gazeta Prawna lengyel gazdasági napilapnak adott interjúban Duda a bírósági reformot előkészítő két – az országos igazságszolgáltatási tanácsot (KRS) és a legfelsőbb bíróságot érintő –, általa a minap ismertetett törvénytervezetét kommentálta. A legfelsőbb bíróságra vonatkozóan az államfő kijelentette: a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) „biztosan az egész testület leváltását szeretné”, ő azonban ebbe nem fog beleegyezni.
A PiS által a parlamentben megszavazott jogszabály, melyet Duda júliusban megvétózott, életkortól függetlenül nyugdíjba küldte volna a legfelsőbb bíróság összes tagját, esetleges maradásukról az igazságügyi miniszter döntene (aki egyszerre főügyész is). „Számomra megengedhetetlen a legfelsőbb bíróság főügyészi felülvizsgálata” – kommentálta ezt a megoldást az interjúban Duda. A kedden a szejm hivatalának továbbított új államfői tervezet csak a 65 évet – a jelenleg érvényes nyugdíjkorhatárt – elért bírákat nyugalmazná. A szolgálati idő meghosszabbításáról kérésükre az államfő dönthetne.
A legfelsőbb bírósági tagok nyugdíjazása az egyik fő pontja volt az Európai Bizottság által a lengyel igazságügyi reform miatt emelt kifogásoknak. A másik fő különbséget saját és a PiS tervezete között Duda abban a módban látja, amellyel a 25 tagú KRS 15 tagját megválasztanák. Az elnök javaslata szerint – melyet a PiS is támogat – az alsóház háromötödös többséggel választaná meg az újból megalakítandó KRS bírótagjait. Mivel ez a többség nehezen elérhető, szükség lehet egy második fordulóra, melyben minden képviselő csak egyetlen KRS-jelöltre szavazhatna. Duda szerint így a KRS-ben a parlamenti többség által támogatott bírák lennének többségben, „de lesznek olyanok is, akiket az ellenzék támogat”.